ا کراس چک : بررسی سرقت علمی
تصویر

آماده سازی گزارش به صورت آنلاین کمتر از 5 دقیقه

کراس چک چیست؟

سامانه کراس چک تنها سامانه اتصال API به پایگاه iThenticate در کشور می باشد که کاربران را قادر می سازد تا اسناد خود را بدون دخالت واسط به صورت آنلاین در سامانه iThenticate بارگزاری و از ابزار اختصاصی مشابهت یابی iThenticate که شامل جعبه ابزار اختصاصی مشابهت یابی اسناد علمی است استفاده کنند.
کراس چک شما را قادر می سازد بدون واسطه از جعبه ابزار iThenticate استفاده کنید و در صورت نیاز گزارش مشابهت اسناد خود را به صورت PDF از جعبه ابزار دانلود کنید.
این پایگاه برخلاف سایر پایگاه های مشابهت یابی در کشور، که تنها فایل PDF را در اختیار کاربر قرار می دهند، به شما دسترسی مستقیم به نرم افزار مشابهت یابی را می دهد. از این رو می توانید با خیال راحت بدون ابراز نگرانی از سرقت اطلاعات علمی توسط شخص ثالث از این امکانات استفاده کنید. در ادامه می توانید اطلاعات جامع تری از این نرم افزار و سیاست های عدم افشای اطلاعات مطلع شوید.

تعرفه ها و زمان آماده سازی گزارش

تعرفه های استفاده از سامانه در جدول رو به رو ذکر شده است. در صورت نیاز به اکانت های تعداد بالاتر (صرفا دانشگاه ها و نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) می توانند از طریق پشتیبانی اقدام نمایند.
زمان آماده سازی گزارش معمولا کمتر از 5 دقیقه از زمان بارگزاری در سامانه می باشد، البته در صورتی که سامانه iThentictae با تاخیر همراه نباشد. لازم به ذکر است در بعضی مواقع پایگاه iThenticat به دلایلی مانند آپدیت، ممکن است گاها گزارشات را با تاخیر چند ساعته آماده کند که در این صورت از طریق وب سایت رسمی پایگاه اطلاع رسانی خواهد شد.
بنابراین شما می توانید با مراجعه به این لینک نسبت به آخرین وضعیت سامانه مطلع شوید. در صورتی که در قسمت iThenticate وضعیت با نماد Operational مشخص شده باشد، گزارش به صورت معمول و کمتر از 5 دقیقه از زمان بارگزاری آماده خواهد شد. در غیر این صورت ممکن است دریافت گزارش با تاخیر چند ساعته همراه باشد که باید این صفحه را تا زمان حل مشکل زیر نظر داشته باشید.

سرقت علمی (سرقت ادبی) چیست؟

سرقت یا دستبرد علمی، دزدی ادبی، ایده‌دزدی، دزدی کلمات، محتواربایی و معادل عربی آن انتحال و معادل انگلیسی آن پلی‌جریسم و ... واژگانی هستند که به اقدامی غیر اخلاقی و نوعی تخلف در حوزهٔ پژوهش و نگارش اشاره دارند. به نظر می‌رسد که می‌توان ده‌ها عبارت و واژهٔ دیگر هم جایگزین کرد. اما آنچه درست‌تر و بهتر به نظر می‌رسد، این است که متخصصان و صاحب‌نظران و فرهنگستان علوم ترجمه‌ای واحد برای Plagiarism انتخاب کنند و تنها آن را به‌کارببرند. آن‌چنان که این مفهوم در زبان انگلیسی تنها با این واژه (Plagiarism) شناخته می‌شود و همگان این واژه را به کار می‌برند.

تصویر

باید دقت کرد که سرقت علمی تنها هنگام استفاده از مختص مقاله یا کتاب رخ نمی‌دهد، هرگونه استفادۀ بی‌ملاحظه از متن، تصویر، ایده یا طرح مضبوط و غیرمضبوط که خالق اصلی آن شما نباشید را در بر می‌گیرد. از سوی دیگر به کاربردن واژهٔ «استفاده» در این تعریف، صحیح است اما باید توجه داشت که معنای استفاده تنها منوط به کپی‌برداری مستقیم نمی‌شود، بلکه نقل به مضمون، ترجمه، خلاصه‌سازی، اشاره، تفسیر و ... را نیز در برمی‌گیرد. گاهی اوقات، افراد، این انواع استفاده را جزء مصادیق سرقت علمی در نظر نمی‌گیرند و در هنگام نوشتن متون علمی ناخواسته دچار مشکل می‌شوند.

گاها مقالات به دلیل داشتن سرقت علمی ریجکت می‌شوند و در این صورت اعتبار نویسنده از بین خواهد رفت بهتر است قبل از اینکه مقالات به ژورنالها سابمیت شوند ابتدا از لحاظ میزان سرقت علمی بررسی شوند.

نرم افزار تشخیص سرقت علمی iThenticate

این سرویس در سال ۲۰۰۴ در اوکلند ایالت کالیفرنیا ایجاد شده است و هم اکنون یک دفتر بین المللی نیز در نیوکاسل انگلستان دارد. از جمله مشتریان مهم آن می توان به بانک جهانی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ اشاره کرد.

iThenticate به بیش از ۶۰ میلیارد صفحات وب،۱۵۵ میلیون مورد محتوا از جمله ۴۹ میلیون اثر از ۸۰۰ ناشر علمی دسترسی دارد. همچنین از هر سه ناشر معتبر یک ناشر جهت بررسی پلاجیاریسم مقالات خود از آن استفاده می نماید
از جمله انتشارات معتبر دنیا که مقالات خود را با این محصول ارزیابی می نمایند می توان به Springer،Elsevier،IEEE و … اشاره نمود.

نگران انتشار مقاله خود در سطح وب نباشید!

تمامی اسناد مستقیما در پایگاه iThenticate بارگزاری خواهند شد و می توانید پس از استفاده از سیستم آن را پاک کرده و نگران پخش آن در فضای مجازی و دسترسی غیر مجاز نباشید. حریم خصوصی پایگاه iThenticate را می توانید از اینجا بررسی کنید.

پیمایش به بالا