تصویر

آماده سازی گزارش به صورت آنلاین کمتر از 5 دقیقه

سرقت علمی (سرقت ادبی) چیست؟

سرقت یا دستبرد علمی، دزدی ادبی، ایده‌دزدی، دزدی کلمات، محتواربایی و معادل عربی آن انتحال و معادل انگلیسی آن پلی‌جریسم[1]و ... واژگانی هستند که به اقدامی غیر اخلاقی و نوعی تخلف در حوزهٔ پژوهش و نگارش اشاره دارند. به نظر می‌رسد که می‌توان ده‌ها عبارت و واژهٔ دیگر هم جایگزین کرد. اما آنچه درست‌تر و بهتر به نظر می‌رسد، این است که متخصصان و صاحب‌نظران و فرهنگستان علوم ترجمه‌ای واحد برای Plagiarism انتخاب کنند و تنها آن را به‌کارببرند. آن‌چنان که این مفهوم در زبان انگلیسی تنها با این واژه (Plagiarism) شناخته می‌شود و همگان این واژه را به کار می‌برند.

تصویر

باید دقت کرد که سرقت علمی تنها هنگام استفاده از مختص مقاله یا کتاب رخ نمی‌دهد، هرگونه استفادۀ بی‌ملاحظه از متن، تصویر، ایده یا طرح مضبوط و غیرمضبوط که خالق اصلی آن شما نباشید را در بر می‌گیرد. از سوی دیگر به کاربردن واژهٔ «استفاده» در این تعریف، صحیح است اما باید توجه داشت که معنای استفاده تنها منوط به کپی‌برداری مستقیم نمی‌شود، بلکه نقل به مضمون، ترجمه، خلاصه‌سازی، اشاره، تفسیر و ... را نیز در برمی‌گیرد. گاهی اوقات، افراد، این انواع استفاده را جزء مصادیق سرقت علمی در نظر نمی‌گیرند و در هنگام نوشتن متون علمی ناخواسته دچار مشکل می‌شوند.

گاها مقالات به دلیل داشتن سرقت علمی ریجکت می‌شوند و در این صورت اعتبار نویسنده از بین خواهد رفت بهتر است قبل از اینکه مقالات به ژورنالها سابمیت شوند ابتدا از لحاظ میزان سرقت علمی بررسی شوند.

نرم افزار تشخیص سرقت علمی iThenticate

این سرویس در سال ۲۰۰۴ در اوکلند ایالت کالیفرنیا ایجاد شده است و هم اکنون یک دفتر بین المللی نیز در نیوکاسل انگلستان دارد. از جمله مشتریان مهم آن می توان به بانک جهانی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ اشاره کرد.

iThenticate به بیش از ۶۰ میلیارد صفحات وب،۱۵۵ میلیون مورد محتوا از جمله ۴۹ میلیون اثر از ۸۰۰ ناشر علمی دسترسی دارد. همچنین از هر سه ناشر معتبر یک ناشر جهت بررسی پلاجیاریسم مقالات خود از آن استفاده می نماید
از جمله انتشارات معتبر دنیا که مقالات خود را با این محصول ارزیابی می نمایند می توان به Springer،Elsevier،IEEE و … اشاره نمود.

مقاله شما در این سرویس بارگزاری خواهد شد و نتیجه دقیق بررسی مشابهت به صورت آنلاین توسط نرم افزار مستقل و تحت وب iThenticate شامل درصد کل مشابهت در مقاله، درصد استفاده از یک منبع خاص، نوع منبع خاص استفاده شده، خط مقاله دچار مشابهت و … به صورت بسیار دقیق و جزیی خدمت نویسندگان ارائه می گردد

نگران انتشار مقاله خود در سطح وب نباشید!

تمامی اسناد مستقیما در پایگاه iThenticate بارگزاری خواهند شد و می توانید پس از استفاده از سیستم آن را پاک کرده و نگران پخش آن در فضای مجازی و دسترسی غیر مجاز نباشید. حریم خصوصی پایگاه iThenticate را می توانید از اینجا بررسی کنید.

پیمایش به بالا